Press "Enter" to skip to content

Поради, як виявити шахрайські ICO і уникнути інвестицій в scam-проекти

Поради, як виявити шахрайські ICO і уникнути інвестицій в scam-проекти

 

Аферисти намагаються вдосконалювати свої методи роботи, але раз по раз їх видають одні й ті ж помилки. Кожен день на ринку запускається в середньому по чотири ICO. Але як при такому розмаїтті вибрати надійний проект і не наштовхнутися на шахраїв? Порада одна: потрібно проводити власні ретельні дослідження.

Звертайте увагу на тривожні ознаки, помічайте деталі, прораховуйте можливі ризики і тільки після цього вирішуйте, чи варто інвестувати в це ICO чи ні. Інформований інвестор може серйозно поліпшити свій криптовалютний портфель і виробити довгострокову прибуткову стратегію.

 


Ось вісім головних ознак шахрайського ICO


 

Непрацюючий, погано зроблений або шаблонний сайт

Сайт — це, по суті, буклет або каталог компанії, яка проводить ICO. Але деякі аферисти абсолютно не приділяють увагу цьому питанню. Незграбно зроблений сайт шахрайського ICO зазвичай являє собою стандартний шаблон з мінімальними змінами. Хоча, вивчивши сайт ICO, ви не завжди зможете зі стовідсотковою упевненістю розпізнати аферу, більшість шахраїв занадто ліниві або скупі, щоб доручити роботу над оформленням розробнику або веб-дизайнеру, тому це перше, на чому вони економлять.

 

Фальшиві відомості про членів команди проекту

Дуже важливо знати, що за люди стоять за ICO-проектом. І насамперед Вам слід з’ясувати, чи існують вони насправді. В одному ICO (мова йде про Veio) для профілів членів команди взагалі були взяті фотографії випадкових людей з інтернету.

Деякі ICO просто вказують в команді неіснуючих людей, і не йдуть на подальші хитрощі. Однак іноді аферисти виявляють деяку винахідливість:

  • Створюють фальшиві біографії неіснуючих членів команди;
  • Вказують імена реальних людей, але брешуть про їхній досвід і попередніх місцях роботи;
  • Заявляють, що в їх команді перебувають люди, які насправді не мають ніякого відношення до цього проекту;
  • Стверджують, що їх команда складається з анонімних розробників (яких, ймовірно, не існує в природі, або вони не володіють достатньою кваліфікацією).

Якщо ви не можете знайти членів команди ICO в соціальних мережах, не знаходите підтвердження того, що вони дійсно брали участь у тих крутих проектах, про які йдеться у їхніх біографіях, і не бачите, що про це проекті сказано в їх облікових записах на LinkedIn, то, з великою ймовірністю, ви маєте справу з аферистами.

 

Сумнівна або неоригінальна White Paper

White Paper – це квінтесенція проекту. У ній міститься вся інформація, яка необхідна для того, щоб інвестор вирішив, чи варто йому підтримувати це ICO. Звертайте увагу не тільки на оригінальність і грамотність викладу, але і на те, чи є в White Paper корисна інформація, яка допоможе вам прийняти виважене рішення про інвестування. Тривожними ознаками є наявність в White Paper плагіату і нереалістичних і нічим не підкріплених обіцянок, а також відсутність детального плану, що пояснює те, як саме цей проект буде реально добиватися виконання поставлених завдань.

 

Нечіткі цілі компанії

У кожного проекту або ICO є своя мета, і вона повинна бути реалістичною, конкретною і досяжною в осяжному майбутньому. Якщо компанія ставить задачі, які «занадто гарні, щоб втілитися в життя», потрібно особливо ретельно перевірити, чи володіє команда проекту технологіями і ресурсами, необхідними для виконання їхніх обіцянок.

 

Невикористане сховище для зберігання коду

Оскільки в деяких ICO використовується технологія блокчейн, то для перевірки їх надійності варто вивчити сховище для зберігання коду цього проекту (GitHub або який-небудь інший). Якщо ICO стверджує, що використовує відкритий код, то перевірка репозиторію відразу дасть відповідь, так це чи ні, оскільки оновлення коду повинні відбуватися мінімум раз на два тижні.

 

Відсутність пресейла

Важливо зауважити, що не у всіх ICO є пресейл, проте у більшості проектів продаж токенів відбувається не в один етап. Наявність пресейла теж не гарантує надійності ICO, так що важливо уточнити кількість монет, які команда збирається продати в ході розміщення.

 

Нераціональне використання коштів

В White Paper ICO має бути чітко прописано, як будуть витрачатися залучені кошти. Крім того, в документації повинен бути розділ, в якому буде сказано, що власники проекту не мають права протягом тривалого часу продавати свої токени, щоб у них не було спокуси злити готівку-прибуток і змитися з грошима. Цільове витрачання коштів теж має бути детально прописано. Велика частина прибутку повинна направлятися не в кишені організаторів! Її потрібно інвестувати в проект для оплати витрат на розробку, маркетинг і т. д.

 

Інформація про юридичну особу

За кожним ICO стоїть реальна компанія. Переконайтеся в тому, що інформація про назву та реєстраційний номер цієї компанії міститься на сайті проекту, або в White Paper (Вайт Пейпер). Добре, якщо ця компанія зареєстрована в країні, законодавство якої прихильно ставиться до ICO, наприклад, в Гібралтарі, Швейцарії або на Мальті. Майже у кожної країни є загальнодоступний реєстр, в якому можна переконатися, що ця компанія дійсно там зареєстрована.

 


 

Висновок

Є безліч фінансово-технологічних організацій, які займаються захистом споживачів і клієнтів від шахрайських ICO, однак кількість ICO обчислюється тисячами, і на перевірку кожного з них піде купа часу. За допомогою наведених вище порад і ознак ви зможете провести своє дослідження і не потрапити в пастки, розставлені аферистами.

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code